Termin “iznuda” se često koristi za upućivanje na obrazac ilegalne aktivnosti pod Zakonom o utjecaju reketarenja i korumpiranim organizacijama (RICO). U modernoj Americi zločini i zločinci koji uključuju reketarenje kažnjavaju se pod Zakonom o utjecaju reketara i korumpiranim organizacijama iz 1970 godine ili Zakonom o RICO.
Savezni
Savezne optužbe za reketarenje pokrivaju zločine počinjene iznudom ili prinudom, a ne samo fizičkim napadom. Sve optužbe za reketarenje su ozbiljni i složeni zločini koji mogu istražiti jedna ili više agencija za provedbu zakona tokom dužeg vremenskog perioda. Zapravo, optužbe za reketarenje se obično vrše protiv organizovanih poslovnih poduhvata koji su daleko rjeđi od saveza organiziranog kriminala poput mafije.
Pravni
U mnogim slučajevima, reketarenje se provodi kao dio tehnički pravne djelatnosti kako bi sakrili svoje kriminalne aktivnosti od provođenja zakona. Na primjer, brojevni reket uključuje jednostavnu ilegalnu lutriju i kockanje, dok je reket prostitucije organizovana praksa koordinacije i učešća u seksualnim aktivnostima u zamjenu za novac.
Organizovani kriminal
U finansijskom svijetu reketarenje uključuje sticanje, rad ili korištenje biznisa za ilegalne aktivnosti. Sa porastom organiziranog kriminala u vidu mafije, reketarenje je počelo da se odnosi na bilo koji dio nezakonitih aktivnosti koje vodi mafija ili bilo koja druga organizacija organiziranog kriminala ili grupa. Termin se najčešće povezuje sa aktivnostima organizovanih kriminalnih grupa kao što je mafija, ali se posljednjih godina primjenjuje na bilo koju vrstu nezakonitog čina ili šeme.
Ilegalna shema
Racketeering je optužnica koja se često povezuje sa organizovanim kriminalom, ali se može primijeniti na bilo koju koordiniranu ilegalnu shemu ili krivično preduzeće u cilju postizanja zajedničkog cilja. Racketeering, termin koji se obično povezuje sa organizovanim kriminalom, odnosi se na ilegalne aktivnosti koje obavljaju kompanije u vlasništvu ili pod kontrolom onih koji se bave takvim ilegalnim aktivnostima. Racketeering, termin izveden iz “reketa” rada, je organizovana kriminalna aktivnost koja se obavlja kroz neki oblik aktivnosti usmjerene na ilegalno zarađivanje novca. Racketeering je svaka ilegalna aktivnost koja se više puta provodi radi profita, često kroz prijetnju ili upotrebu nasilja.
Dobijanje biznisa
Racketeering može uključivati sticanje poslovanja putem ilegalnih aktivnosti, poslovanje biznisa sa ilegalno stečenim prihodima ili korištenje biznisa za obavljanje nezakonitog poslovanja. Ključne točke Racketeering je sticanje biznisa kroz ilegalne aktivnosti, poslovanje biznisa sa ilegalnim prihodima, ili korištenje biznisa za počinjenje nezakonitih aktivnosti. Reketarenje je vrsta organiziranog kriminala u kojem kriminalci koriste prisilnu, lažnu, iznuđenu ili na drugi način ilegalnu shemu ili operaciju (“reketar”) kako bi ostvarili ponovljeni ili trajni profit. Racketeering je obično domen organiziranog kriminala, a ne pojedinaca, i uključuje aktivnosti kao što su trgovina drogom, zajam sharking, i ubijanje ugovora.
Organizovane grupe
Naknade za iznuđivanje također su korištene za procesuiranje pojedinaca ili organizovanih grupa uključenih u sve češći zločin prevare kreditnih kartica i krađe identiteta. Federalne agencije za provedbu zakona koriste RICO za procesuiranje pojedinaca koji su počinili više zločina izvan države više od jedne decenije kako bi unaprijedili krivična preduzeća. Tužilaštvo može podnijeti optužbe protiv bilo koga preko RICO-a ako počine najmanje dva pokušaja reketarenja, jedan nakon što je RICO postao zakon i posljednji u roku od 10 godina od zadnjeg reketarenja. Da bi osudio optuženog pod RICO, vlada mora dokazati da je optuženi učestvovao u dva ili više predmeta reketarenja i da je optuženi direktno ulagao u, zadržao interes ili učestvovao u kriminalnom preduzeću koje utiče na međudržavnu ili inozemnu trgovinu.
Savezni prekršaj
Racketeering uključuje posebno navedene savezne prekršaje i neke državne prekršaje koji “općenito” definiraju vrstu ponašanja koje je RICO zabranio. U Sjedinjenim Državama, svako optužen za reketarenje podliježe teškim krivičnim kaznama i može se suočiti i sa građanskom odgovornošću prema zakonu pod utjecajem reketa i korumpirane organizacije (RICO). Racketeering se koristi u Zakonu o racketeeru pod uticajem i korumpiranim organizacijama, poznatom kao RICO, za opisivanje 35 zločina, uključujući otmicu, ubistvo, podmićivanje, palež i iznuđivanje. Savezni zločini vezani uz reketarenje uključuju podmićivanje, kockanje, pranje novca, ometanje pravde ili krivične istrage, ubijanje ugovora i seksualno iskorištavanje djece.
Ostali primjeri
Drugi primjeri modernog reketarenja su trgovina ljudima, korupcija, online prevara, krađa identiteta, ilegalno kockanje, pranje novca i još mnogo toga. Zaštitni reket prisilio je kompanije da plaćaju novac mafiji za “zaštitu”, što je, prema većini krivičnih zakona, jednak iznudi. Racketeer odbrana uključivao učesnike reketarenja koji su počinili zločine, na primjer, protiv malih biznisa. Postoji posebna vrsta kriminalne zavjere za osobe koje zavjere da počine RICO ili reketarenje.
primamljivo
Budući da su sljedeća djela ubistva opisana kao “uključivanje djela ili prijetnji”, mogu se podnijeti optužbe za pokušaj, zavjerivanje i poticanje bilo kojeg od ovih prekršaja. Savezni prekršaji opisani kao “tužilački akti”, ali druga djela uključuju kršenja krivičnog radnog prava i zloupotrebu sindikalnih fondova (poglavlje 29 kršenja) i imigracijske prijevare (poglavlje 8 kršenja). Također je ilegalno učestvovati, čak i indirektno, u određenim zločinima koje je počinila kompanija, ili sudjelovati u jednoj od navedenih aktivnosti. Legitimna kompanija može biti proglašena krivom za iznudu ako koristi ilegalnu taktiku za postizanje uspjeha, ili ako je kompanija u suštini samo fronta za ilegalne podoružane aktivnosti.
Državni zakon
Ministarstvo pravosuđa objasnilo je da je reketarenje, uključujući otmicu, pljačku i trgovinu drogom, “kažnjivo po državnom zakonu i kažnjivo zatvaranjem više od godinu dana” Dok je reketarenje prvobitno bilo povezano sa organizovanim kriminalom, definicija se proteklih godina proširila jer je organizovani kriminal izgubio prioritet Ministarstvu pravosuđa. Definicija pojma “iznuda” se vremenom proširila i sada se može koristiti manje strogo da se odnosi na bilo kakvu stalnu ili ponavljajuću ilegalnu organiziranu kriminalnu aktivnost, uključujući one koje ne uključuju nužno prijevaru, prisile ili iznuđivanje Aktivnost. U 2019 godini, advokat G. Robert Blakey, savezni profesor krivičnog prava na Univerzitetu Notre Dame, rekao je CNN-u da se reketarenje ne odnosi na određeni zločin, već “način razmišljanja i procesuiranja zločina svih vrsta”