Termin „iznuda“ se često koristi da se odnosi na obrazac ilegalne aktivnosti pod Zakonom o uticaju reketarenja i korumpiranih organizacija (RICO). U savremenoj Americi, zločini i kriminalci koji uključuju reketarenje kažnjavaju se pod Uticaj reketara i korumpirane organizacije Zakonom iz 1970 godine ili RICO aktom.
Savezni
Federalne optužbe za reketarenje pokrivaju zločine počinjene iznudom ili prinudom, a ne samo fizičkim napadom. Sve optužbe za reketiranje su ozbiljni i složeni zločini koji mogu istražiti jedna ili više agencija za sprovođenje zakona tokom dužeg vremenskog perioda. U stvari, optužbe za reketarenje se obično vrše protiv organizovanih poslovnih poduhvata koji su daleko ređi od saveza organizovanog kriminala kao što je mafija.
Pravni
U mnogim slučajevima, reketarenje se vrši kao deo tehnički pravne aktivnosti kako bi sakrili svoje krivične aktivnosti od sprovođenja zakona. Na primer, broj reket uključuje jednostavnu ilegalnu lutriju i kockanje, dok je reket prostitucije organizovana praksa koordinacije i učešća u seksualnim aktivnostima u zamenu za novac.
Organizovani kriminal
U finansijskom svetu, reketarenje podrazumeva sticanje, rad ili korišćenje biznisa za ilegalne aktivnosti. Sa porastom organizovanog kriminala u vidu mafije, reketarenje je počelo da se odnosi na bilo koji deo nezakonitih aktivnosti koje sprovodi mafija ili bilo koja druga organizacija organizovanog kriminala ili grupa. Termin se najčešće povezuje sa aktivnostima organizovanih kriminalnih grupa kao što je mafija, ali je poslednjih godina primenjen na bilo koju vrstu nezakonitog dela ili šeme.
Ilegalna šema
Reketarenje je optužba koja se često povezuje sa organizovanim kriminalom, ali se može primeniti na bilo koju koordiniranu ilegalnu šemu ili krivično preduzeće u cilju postizanja zajedničkog cilja. Racketeering, termin koji se obično povezuje sa organizovanim kriminalom, odnosi se na ilegalne aktivnosti koje obavljaju kompanije u vlasništvu ili pod kontrolom onih koji se bave takvim ilegalnim aktivnostima. Reketarenje, termin izveden iz „reketa“ rada, je organizovana kriminalna delatnost koja se sprovodi kroz neki oblik delatnosti usmerene na ilegalno zarađivanje novca. Reketarenje je svaka ilegalna aktivnost koja se više puta sprovodi radi profita, često kroz pretnju ili upotrebu nasilja.
Dobijanje biznisa
Racketeering može uključivati sticanje poslovanja putem ilegalnih aktivnosti, upravljanje biznisom sa ilegalno stečenim prihodima ili korišćenje biznisa za vođenje nezakonitog poslovanja. Ključne tačke Racketeering je sticanje biznisa kroz ilegalne aktivnosti, upravljanje biznisom sa ilegalnim prihodima ili korišćenjem biznisa za počinjenje ilegalnih aktivnosti. Reketarenje je vrsta organizovanog kriminala u kome kriminalci koriste prisilnu, lažnu, iznuđenu, ili na drugi način ilegalnu šemu ili operaciju („reketar“) kako bi ostvarili ponovljeni ili trajni profit. Reketarenje je obično domen organizovanog kriminala, a ne pojedinaca, i uključuje aktivnosti kao što su trgovina drogom, ajškripanje kredita i ubijanje ugovora.
Organizovane grupe
Naknade za iznuđivanje takođe su korišćene za procesuiranje pojedinaca ili organizovanih grupa uključenih u sve češća krivična dela prevare kreditnih kartica i krađe identiteta. Savezne agencije za sprovođenje zakona koriste RICO za gonjenje pojedinaca koji su počinili više zločina izvan države više od jedne decenije da unaprede kriminalna preduzeća. Tužilaštvo može da podnese optužbe protiv bilo koga preko RICO ako počine najmanje dva pokušaja reketarenja, jedan nakon što je RICO postao zakon i poslednji u roku od 10 godina od poslednjeg reketarenja. Da bi osudio okrivljenog pod RICO, vlada mora dokazati da je optuženi učestvovao u dva ili više predmeta reketarenja i da je okrivljeni direktno uložio u, zadržao interes ili učestvovao u krivičnom preduzeću koje utiče na međudržavnu ili spoljnu trgovinu.
Savezni prekršaji
Reketarenje uključuje posebno navedene savezne prekršaje i neke državne prekršaje koji „generalno“ definišu vrstu ponašanja koje je RICO zabranio. U Sjedinjenim Državama, svako optužen za reketarenje podleže teškim krivičnim kaznama i može se suočiti sa građanskom odgovornošću prema zakonu pod uticajem reketa i korumpiranom organizacijom (RICO). Racketeering se koristi u Zakonu o racketeeru pod uticajem i korumpiranim organizacijama, poznatom kao RICO, da opiše 35 zločina, uključujući otmicu, ubistvo, podmićivanje, paleže i iznuđivanje. Savezni zločini vezani za reketarenje uključuju podmićivanje, kockanje, pranje novca, ometanje pravde ili krivične istrage, ubijanje ugovora i seksualnu eksploataciju dece.
Ostali primeri
Drugi primeri modernog reketarenja su trgovina ljudima, korupcija, onlajn prevara, krađa identiteta, ilegalno kockanje, pranje novca i još mnogo toga. Reket za zaštitu prisilio je kompanije da plaćaju novac mafiji za „zaštitu“, koja je, prema većini krivičnih zakona, jednaka iznudi. Racketeer odbrana uključivala učesnike reketarenja koji su počinili zločine, na primer, protiv malih preduzeća. Postoji posebna vrsta krivične zavere za osobe koje zaveru da počine RICO ili reketarenje.
Primamljivo
Budući da su sledeća prekršaja ubistva opisana kao „uključivanje akata ili pretnji“, optužbe za pokušaj, zaveru i podržavanje bilo kog od ovih krivičnih djela mogu se donijeti. Savezna krivična dela opisana kao „krivična dela“, ali druga krivična dela uključuju kršenja krivičnog rada zakona i propust sindikalnih fondova (odeljak 29 kršenja) i imigracione prevare (odeljak 8. Takođe je ilegalno učestvovati, čak i indirektno, u određenim zločinima koje je počinila kompanija, ili da učestvuje u jednoj od navedenih aktivnosti. Legitimna kompanija može biti proglašena krivom za iznuđivanje ako koristi ilegalnu taktiku za postizanje uspeha, ili ako je kompanija u suštini samo front za ilegalne podruke aktivnosti.
Državni zakon
Odeljenje pravde objasnilo je da je reketarenje, uključujući otmicu, pljačku i trgovinu drogom, „kažnjivo po državnom zakonu i kažnjivo zatvorom više od godinu dana“ Dok je reketarenje prvobitno bilo povezano sa organizovanim kriminalom, definicija se tokom godina proširila pošto je organizovani kriminal izgubio prioritet Ministarstvu pravosuđa. Definicija termina „iznuda“ se vremenom proširila i sada se može manje strogo koristiti da se odnosi na bilo kakvu stalnu ili ponavljajuću ilegalnu organizovanu kriminalnu aktivnost, uključujući one koje ne uključuju nužno prevare, prisile ili iznuđivanje Aktivnost. U 2019, advokat G. Robert Blakei, savezni profesor krivičnog prava na Univerzitetu Notre Dame, rekao je CNN-u da se reketarenje ne odnosi na određeni zločin, već „način razmišljanja i procesuiranja zločina svih vrsta“