Wist jij dat Ibuprofen zo slecht was, ik niet!


Er zijn vele soorten verschillende pijnstillers die koorts & pijn verminderend kunnen zijn.

Je hebt griep, hoofdpijn of gewoon een vervelende pijn waar je vanaf wilt. Maar welke pijnstiller kun je dan het beste gebruiken?

Kan je dan beter Paracetamol of Ibuprofen aanschaffen? Moet je ze nemen in poedervorm of als zetpil?

Paracetamol & Ibuprofen ontstekingsremmend?

Er zijn 2 groepen pijnstillers die in de winkel/apotheek te koop zijn. De eerste groep zijn de: non-steroidal anti-inflammatory drugs,ook wel NSAID’s genoemd. Deze pijnstillers werken zowel pijnstillend als ontstekingsremmend. Ook verlagen ze de Koorts. Voorbeelden van NSAID´S zijn Ibuprofen en aspirine. De tweede groep is paracetamol in zijn eentje. Paracetamol werkt tegen de Koorts en de pijn, maar deze is juist niet ontstekingsremmend. 

Kies voor de Paracetamol

Weet je niet welke pijnstiller je het beste kunt innemen, begin dan altijd met paracetamol. Paracetamol heeft minder risico´s dan NSAID´s en Paracetamol werkt goed tegen de Koorts & pijn.

NSAID´s zijn slechter voor je maag en geven soms darmklachten. En zo zijn er nog meer bijwerkingen op te noemen van Ibuprofen en Aspirine. Overigens zijn er wel verschillen tussen de bijwerkingen van de verschillende NSAID´s. Kijk daarom altijd goed in de bijsluiter!

Heeft paracetamol dan geen bijwerkingen? Jawel, Deze komen wel veel minder vaak voor. Houd je wel altijd aan de hoeveelheden met Paracetamol. Als je ze een langere tijd intensief gebruikt, kunnen afwijkingen van de nieren lever en bloed ontstaan. 

welke
welke

De Bijwerkingen van NSAID´S

  • NSAID-gel voor op de huid kan de huid wat irriteren maar heeft veel minder risico's op ernstige bijwerkingen.
  • NSAID's-tabletten of zetpillen geven kans op maagklachten, een maagzweer of ernstige maagdarmbloedingen. (Vraag uw huisarts of apotheker om advies.) Deze kan een maagbeschermend middel erbij geven, zoals omeprazol .NSAID's-tabletten of zetpillen geven.
  • NSAID's gaan vaak niet goed samen met andere medicijnen, bijvoorbeeld bloedverdunners maar ook een aantal antidepressiva.
  • NSAID's verminderen de werking van de nieren, met risico op nierfalen, toename van hartfalen en verhoging van de bloeddruk.
  • NSAID's verhogen de kans op hart- en vaatziekten, vooral bij langdurig gebruik.
  • NSAID's verhogen de kans op trombose in de aderen (venen).
  • Informeer daarom altijd eerst of de pijnstiller geschikt voor u is. Dit staat in de bijsluiter. (Bent u ouder dan 60 jaar? Of heeft u maag-, darm-, hart-, vaat- of nierproblemen? Of gebruikt u al medicijnen? Overleg dan eerst met uw huisarts of apotheker of een NSAID geschikt is voor u.)

welke

De bijwerkingen van ibuprofen

  • Maagklachten: maagirritatie, buikpijn, misselijkheid, braken, vol gevoel, gebrek aan eetlust, boeren en zuurbranden. U heeft hier minder kans op als u dit medicijn inneemt met wat voedsel en een glas water of melk. Gebruik geen alcohol of andere voedingsmiddelen die de maag irriteren, zoals scherpe kruiden. De bijwerkingen op maag en darmen kunnen ook optreden bij zetpillen. Het medicijn komt dan namelijk via de bloedbaan ook bij de maagwand terecht. Heeft u last van slokdarmontsteking door opkomend maagzuur? De klachten kunnen verergeren.( Neem contact op met uw arts als u dat bemerkt. Mensen boven de zeventig jaar hebben meer kans op bijwerkingen door dit medicijn. Artsen schrijven daarom meestal ook een maagbeschermer voor. Ook als u dit medicijn maar enkele dagen zal gebruiken.
  • Darmklachten: diarree, verstopping en winderigheid. Lijdt u aan een chronische darmontsteking, zoals de ziekte van Crohn of colitis ulcerosa? Dit medicijn kan de klachten verergeren.( Bespreek met uw arts of dit medicijn voor u geschikt is. Meestal schrijft uw arts behalve dit medicijn ook een maagbeschermend medicijn voor. Ook als u dit medicijn maar enkele dagen zal gebruiken.)
  • Hoofdpijn. Dit gaat meestal over als u gewend bent geraakt aan dit medicijn. Gebruikt u dit medicijn tegen hoofdpijn en gebruikt u het meer dagen wel dan niet? Dan heeft u veel kans op medicijnafhankelijke hoofdpijn. De hoofdpijn ontstaat dan door dit medicijn. Mensen die tegen die hoofdpijn dan dit medicijn weer slikken, kunnen er op die manier afhankelijk van worden.
  • Draaierigheid en duizelingen. Dit gaat meestal over als u gewend bent geraakt aan dit medicijn.
  • Vermoeidheid. 

Bronvermelding: https://www.apotheek.nl/medicijnen/ibuprofen?product=ibuprofen#wat -zijn-mogelijke-bijwerkingen 

welke

de bijwerkingen van paracetamol

  • Medicijnafhankelijke hoofdpijn. Deze hoofdpijn kan ontstaan als u dit medicijn meer dagen wel dan niet tegen hoofdpijn gebruikt. Na enige tijd ontstaat de hoofdpijn als u het medicijn even niet slikt of later dan gebruikelijk. U kunt er zo afhankelijk van worden.
  • Overgevoeligheid voor paracetamol. Dit merkt u aan huiduitslag, galbulten en een enkele keer aan benauwdheid. Raadpleeg bij deze verschijnselen uw arts. Geef aan de apotheek door dat u overgevoelig bent voor paracetamol. Het apotheekteam kan er dan op letten dat u paracetamol niet opnieuw krijgt.
  • Bent u van negroïde afkomst of komt u uit het Middellandse-Zeegebied, dan kán het zijn (maar dat hoeft niet) dat u een aangeboren enzymgebrek heeft (G6PD-deficiëntie). Dit medicijn kan dan bij u een ernstige bloedafwijking veroorzaken. Stop meteen met het gebruik bij klachten als vermoeidheid of duizeligheid. (Neem contact op met uw arts. Meld het enzymgebrek ook altijd in uw apotheek! )
  • Na gebruik gedurende enkele maanden of jaren en bij hoge doseringen
  • Leverbeschadiging. Verschijnselen hiervan zijn een gele verkleuring van het oogwit of de huid. Stop in deze gevallen met het gebruik en neem contact op met uw arts. U heeft kans op leverbeschadiging als u dit medicijn gedurende meerdere maanden of jaren gebruikt of bij hoge doseringen. Ook mensen met een leverziekte hebben hier meer kans op.
  • Heeft u een ernstige leverziekte of kan uw lever beschadigd zijn omdat u regelmatig en veel alcohol gebruikt? Dan kunt u beter geen paracetamol gebruiken. Vraag advies aan uw apotheker welke pijnstiller wel geschikt voor u is.
  • Nierbeschadiging. Verschijnselen hiervan kunnen zijn bloed in de urine, koorts en vasthouden van vocht. Stop in deze gevallen met het gebruik en neem contact op met uw arts.
  • Bloedafwijkingen. Verschijnselen hiervan kunnen zijn onverklaarbare blauwe plekken, extreme vermoeidheid, keelpijn met koorts en blaren in de mond. Stop in deze gevallen met het gebruik en neem contact op met uw arts.
  • Raadpleeg uw arts als u last heeft van één van de bovengenoemde bijwerkingen of als u andere bijwerkingen ervaart waar u zich zorgen over maakt.Medicijnafhankelijke hoofdpijn. Deze hoofdpijn kan ontstaan als u dit medicijn meer dagen wel dan niet tegen hoofdpijn gebruikt. Na enige tijd ontstaat de hoofdpijn als u het medicijn even niet slikt of later dan gebruikelijk. U kunt er zo afhankelijk van worden.
Bronvermelding:https://www.apotheek.nl/medicijnen/paracetamol#wat -zijn-mogelijke-bijwerkingen 

Zwanger: Ibuprofen of Paracetamol?

Het wordt aangeraden om tijdens de Zwangerschap alleen Paracetamol te gebruiken. Wil je een andere pijnstiller gebruiken dan Paracetamol?  Overleg dan ten alle tijden met je huisarts.    Het wordt ten strengste afgeraden om tijdens je tweede trimester Ibuprofen te nemen. Ibuprofen is namelijk in die periode erg schadelijk voor de baby vanwege verhoogde risico op  aangeboren afwijkingen. Paracetamol is veilig, maar ook bij deze pijnstiller is het beter om het beperkt te gebruiken. Slik het daarom ook niet langer dan 5 dagen achter elkaar en houd je aan de dosering.

Pijnstillers bij kinderen en ouders

Voor verschillende leeftijden zijn er verschillende doseringen van pijnstillers. Kinderen mogen minder hoge doseringen dan volwassenen.

Het is ook goed om niet de maximale dosering te nemen als je ouder bent dan 55, de nieren kan het medicijn minder goed verwerken. Aspirine kan bij kinderen in zeldzame gevallen ernstige bijwerkingen geven. Het komt voor al voor bij kinderen met waterpokken en de griep. Daarom is het beter hen het kinderparacetamol te geven. Bent u boven de Zeventig dan wordt u aangeraden om maagbeschermers te nemen bij het innemen van pijnstillers.

Wat is beter eigen merk (Kruidvat, Etos) of Panadol?

Er zijn veel verschillende merken en winkels die pijnstillers verkopen. Maar welke moet je nu tussen al die verschillende soorten kiezen? Waarschijnlijk maakt dit niet eens zo veel uit. Of je nu eigen merk Kruidvat of Etos gebruikt of Panadol, praktisch hebben ze allemaal dezelfde stoffen en werking. Het is dus niet nodig om altijd maar de duurste te kopen. En voor je portemonnee is het ook nog eens super fijn!

Vorm

De pijnstillers worden verkocht in verschillende vormen en maten.

zoals in bruis- en poedervorm, vloeibaar en als zetpil. Deze verschillende vormen hebben geen ander effect, maar de ene pijnstiller werkt wel sneller dan de andere. Je kunt kiezen welke jij het fijnst vindt. Het kan wel handig zijn dat als je misselijk bent en overgeeft om mogelijk voor de zetpil te kiezen zodat je hem niet gelijk weer je lichaam uit spuugt.

Paracetamol met toevoeging.

Paracetamol is in combinatie met verschillende andere stoffen verkrijgbaar.

Zo is er bijvoorbeeld ook een Paracetamol met codeïne, coffeïne en vitamine C.

Er is niet bewezen dat de Paracetamol met vitamine C beter werkt, ook de Paracetamol met coffeïne is nog niet bewezen dat die beter werkt, wel maakt het stofje coffeïne je alert maar kan het juist ook weer voor hoofdpijn zorgen.

welke

Houd het gewoon lekker simpel.

Deze blog geeft dus eigenlijk het advies: Houd het gewoon simpel :)

Gebruik normale Paracetamol in de vorm die jij het fijnst vind en die jou het meest aanspreekt. Pas als je er van overtuigd bent dat de Paracetamol niet werkt kun je overgaan op een andere pijnstiller zoals Ibuprofen. Blijf altijd goed de bijsluiter lezen, zodat je de juiste hoeveelheid dosering inneemt. Zo voorkom je een overdosis.

Wat zegt je #snot over je gezondheid?