Akronim

SOS je akronim koji se obično koristi na internetu kako bi se odnosilo na spasenje naših duša. Ovaj doslovni akronim je prvobitno bio poznat kao Međunarodni kod i/ili ekstremni signal nevolje. Riječ SOS je fonetska skraćenica za slogan “Spasite naše duše” popularnu početkom 20 vijeka. Iako je SOS službeno Morseov kodni slijed, često se koristi kao skraćenica za fraze kao što su “Spasite naše brodove” i “Spasite naše duše”

Morse

U Morseovom kodu, SOS (izgovara S-O-S) se koristi kao signal za pomoć, što znači da brod mora biti spašen. U Morseovom kodu, ``SOS” je slijed od tri tačke, tri data, i još tri tačke koje čine pravopis ``S-O-S”.

Radio Valovi

Sastoji se od tri em crtice, tri en crtice, i još tri em crtice, “SOS” se često koristio na radio valovima. Budući da je međunarodni Morseov kod predstavljao S kao tri tačke, a O kao tri crtice, originalni signal za nevolju ubrzo je postao poznat kao SOS. U Internacionalnom Morseu tri tačke čine “S” i tri crtice čine “O”, a ubrzo je postalo uobičajeno da se SOS neformalno nazivaju “S O S”, sa električnim svijetom 12 januara 1907 godine, u kojem se navodi da “brodovi Oni u nevolji koriste poseban SOS signal koji se ponavlja u kratkim intervalima.

Zapravo, akronim SOS nije skraćenica i uopće ne znači ništa. Budući da se sastoji od tri slova, prirodno je pretpostaviti da je SOS skraćenica. Ništa od ovoga nije istina, ali jedno je sigurno: termin SOS se koristi kao signal za nevolju i često ga koriste marinci, posebno oni koji prijavljuju hitne slučajeve s brodova, a zasniva se na Morseovom kodu. Gledajući što Wikipedia ima za reći o porijeklu signala SOS nevolje, čini se da je prvi put formalno uveden 1905 godine kao dio njemačkih radijskih propisa, a zatim usvojen kao međunarodni standard ubrzo nakon 1906 godine.

Spasite naše duše

Daljnji dokazi da SOS ne znači “Spasite naš brod” ili “Spasite naše duše” jest činjenica da su SOS prvi put usvojili Nijemci 1905 godine. SOS signal je međunarodno dogovoreni Morseov kodni signal koji je dizajniran da bude lako zapamtiti. Danas, SOS signal ostaje najjednostavniji i najbolji signal za korištenje kada je neko u nevolji. Na 2 radiotelegrafskoj konferenciji u Berlinu 1908 konačno je odlučeno da je SOS univerzalni signal opasnosti.

Marconi

3 oktobra 1906 godine kompanija Marconi i njemačke Telefunk organizacije shvatile su kako koristiti “SOS” signale. Kada je RMS Titanic potonuo 1912 godine, ljudi na potonućem brodu morali su generirati CQD i SOS signale. Operatori Marconi na brodu SS Arapahoe prvi su poslali signal tek nakon što je brod pogodio ledenu brijegu, sve dok drugi operater nije predložio da isprobaju i novi “SOS” signal.
Operator broda u nevolji zatim odgađa slanje SOS poruke kako bi off-duty radio operaterima vremena da dođu do svoje radio sobe. Danas brod može signalizirati hitan slučaj pritiskom na dugme, pokupiti telefon ili pozvati preko zračnih talasa, ali SOS poruka će vjerovatno nastaviti djelovati kao rezervni hitni poziv. Originalni signal za pomoć vjerojatno neće u potpunosti nestati dok ga neko koristi kao vizuelni signal za pomoć u šljunku na pustinjskoj ostrvskoj plaži.

Signal za nevolju

Klasični SOS signal za pomoć i danas je prepoznat kao važeći signal za pomoć, pogotovo ako se šalje vizuelno pomoću signalnog zrcala, ali budite uvjereni, ako pozovete SOS u Morseovom kodu ili ga govorite u mikrofon, svijet će i dalje znati da vam je potrebna pomoć. Signal je postao prilično poznat po tome što se SOS koristi kao neformalni termin za svaki poziv za pomoć ili obavještavanje o hitnim slučajevima, kao što je u “Pošaljite SOS Vijeću da im obavijestite da ćemo morati zakazati hitan sastanak” Hitna poruka je trebala biti dostavljena što je brže moguće i iskoristiti što manje energije, zbog čega je akronim SOS postao međunarodni standard. SOS je engleska riječ koja znači tražiti pomoć, pogotovo kada je u pitanju opasnost.

Moderni sleng

U modernom slengu, SOS se koristi za dodavanje drame situaciji koju smatrate negativnim, ili da zatraži pomoć s nečim. U savremenoj terminologiji, SOS je Morseov “proceduralni signal” ili “prosign” [3], koji se koristi kao znak za početak poruke za prijenose kojima je potrebna pomoć kada je gubitak života ili katastrofalan gubitak imovine neizbježni. Ovo intelektualno svojstvo čini SOS signal uobičajenom metodom signalizacije, a ne samo u navigaciji.

Moderni SOS

Različiti moderni SOS pozivi zahtijevaju vizualne i slušne signale kao što su baklje, svjetla za nužde, refleksije ogledala, zviždaljke i zastave. Zbog lakoće upotrebe SOS, SOS signal se može dati sa svjetiljkom sa tri kratka bljeska svjetlosti, nakon čega slijedi tri duža bljeska, a zatim opet tri kratka bljeska svjetlosti. SOS - tri tačke koje slijede tri crtice koje slijede tri tačke poslane kao jedna linija - postala je dogovorena poruka za hitnu poruku zbog svoje jednostavnosti upotrebe i činjenice da je malo vjerojatno da je poruka pogrešno protumačena .

Dokumentirano je da je Titanic prvi put koristio CDQ da prijavi hitan slučaj, a kasnije, na prijedlog drugog radio operatera Harolda Bride, prvi radio operater je koristio SOS.



Šta znači Sos?