Akronimom

SOS je akronim koji se obično koristi na internetu da se odnosi na spasenje naših duša. Ovaj bukvalni akronim je prvobitno bio poznat kao Međunarodni kod i/ili ekstremni signal za nevolje. Reč SOS je fonetska skraćenica za slogan „Spasite naše duše“ popularnu početkom 20 veka. Iako je SOS zvanično Morseova kodna sekvenca, često se koristi kao skraćenica za fraze kao što su „Spasite naše brodove“ i „Spasite naše duše“

Morse

U Morseovom kodu, SOS (izgovara S-O-S) se koristi kao signal za pomoć, što znači da brod mora biti spašen. U Morseovom kodu, ``SOS“ je sekvenca od tri tačke, tri data, i još tri tačke koje čine pravopis ``S-O-S“.

Radio talasi

Sastoji se od tri em crtice, tri sr crtice, i još tri em crtice, „SOS“ je često korišćen na radio talasima. Pošto je međunarodni Morseov kod predstavljao S kao tri tačke, a O kao tri crtice, originalni signal za nevolju ubrzo je postao poznat kao SOS. U Internacionalnom Morseu, tri tačke čine „S“ i tri crtice čine „O“, i ubrzo je postalo uobičajeno da se na SOS neformalno nazivaju „S O S“, sa električnim svetom 12 januara 1907 godine, u kojem se navodi da „brodovi Oni u nevolji koriste poseban SOS signal koji se ponavlja u kratkim intervalima.

U stvari, akronim SOS nije skraćenica i ne znači ništa. Pošto se sastoji od tri slova, prirodno je pretpostaviti da je SOS skraćenica. Ništa od ovoga nije tačno, ali jedno je sigurno: termin SOS se koristi kao signal za pomoć i često ga koriste marinci, posebno oni koji prijavljuju hitne slučajeve sa brodova, a zasniva se na Morseovom kodu. Gledajući šta Vikipedia ima da kaže o poreklu signala SOS nevolje, čini se da je prvi put formalno uveden 1905 godine kao deo nemačkih radio propisa, a zatim usvojen kao međunarodni standard ubrzo nakon 1906 godine.

Sačuvajte naše duše

Dalji dokazi da SOS ne znači „Spasite naš brod“ ili „Spasite naše duše“ jeste činjenica da su SOS prvi put usvojili Nemci 1905 godine. SOS signal je međunarodno dogovoreni Morseov kodni signal koji je dizajniran da bude lako zapamtiti. Danas, SOS signal ostaje najjednostavniji i najbolji signal koji se koristi kada je neko u nevolji. Na 2 radiotelegrafskoj konferenciji u Berlinu 1908 konačno je odlučeno da SOS predstavlja univerzalni signal opasnosti.

Markoni

Dana 3 oktobra 1906 godine kompanija Markoni i nemačke organizacije Telefunk shvatile su kako da koriste „SOS“ signale. Kada je RMS Titanik potonuo 1912 godine, ljudi na potonućem brodu morali su da generišu CKD i SOS signale. Operateri Markonija na brodu SS Arapahoe su prvi put poslali signal tek nakon što je brod pogodio ledeni breg, sve dok drugi operater nije predložio da probaju i novi „SOS“ signal.
Operator broda u nevolji onda odlaže slanje SOS poruke SOS kako bi off-duty radio operaterima vremena da dođu do svoje radio sobe. Danas brod može signalizirati hitan slučaj pritiskom na dugme, pokupiti telefon ili pozvati preko vazdušnih talasa, ali SOS poruka će verovatno nastaviti da deluje kao rezervni hitni poziv. Originalni signal za nevolju verovatno neće potpuno nestati dok ga neko koristi kao vizuelni signal za nevolju u šljunku na pustinjskoj ostrvskoj plaži.

Signal za nevolju

Klasični SOS signal za pomoć je i danas prepoznat kao važeći signal za pomoć, pogotovo ako se šalje vizuelno pomoću signalnog ogledala, ali budite sigurni, ako pozovete SOS u Morseovom kodu ili ga govorite u mikrofon, svet će i dalje znati da vam je potrebna pomoć. Signal je postao prilično poznat po tome što se SOS koristi kao neformalni termin za bilo koji poziv za pomoć ili obaveštenje o hitnim slučajevima, kao što je u „Pošaljite SOS savetu da ih obavestite da ćemo morati zakazati hitni sastanak“ Hitna poruka je trebala biti isporučena što je brže moguće i koristiti što manje snage, zbog čega je akronim SOS postao međunarodni standard. SOS je engleska reč koja znači tražiti pomoć, posebno kada je u pitanju opasnost.

Modern Sleng

U savremenom slengu, SOS se koristi za dodavanje drame situaciji koju smatrate negativnim, ili da zatraži pomoć sa nečim. U savremenoj terminologiji, SOS je Morseov „proceduralni signal“ ili „prosign“ [3], koji se koristi kao znak za početak poruke za prenose koji zahtevaju pomoć kada je gubitak života ili katastrofalan gubitak imovine neminovan. Ova intelektualna svojina čini SOS signal uobičajenim metodom signalizacije, a ne samo u navigaciji.

Moderni SOS

Različiti moderni SOS pozivi zahtevaju vizuelne i slušne signale kao što su rakete, hitna svetla, refleksije ogledala, zviždaljke i zastave. Zbog jednostavnosti korišćenja SOS, SOS signal se može dati sa baterijskom lampom sa tri kratka bljeska svetlosti, zatim tri duža bljeska, a zatim ponovo tri kratka bljeska svetlosti. SOS - tri tačke koje slede tri crtice, a zatim tri tačke poslane kao jedna linija - postala je dogovorena poruka za hitnu poruku zbog svoje jednostavnosti korišćenja i činjenice da je malo verovatno da je poruka pogrešno protumačena .

Dokumentovano je da je Titanik prvi put koristio CDK da prijavi hitan slučaj, a kasnije, na predlog drugog radio operatera Harolda Bride, prvi radio operater je koristio SOS.



Šta znači Sos?