Akronim

SOS je akronim koji se obično koristi na internetu kako bi se uputio na spasenje naših duša. Ovaj doslovni akronim izvorno je poznat kao Međunarodni kod i/ili Extress Signal. Riječ SOS je fonetska kratica za slogan "Spremi naše duše" popularan početkom 20 stoljeća. Iako je SOS službeno Morseov slijed koda, često se koristi kao stenografija za fraze kao što su "Spremi naše brodove" i "Spasi naše duše"

Morse

U Morseovom kodu, SOS (izgovara S-O-S) se koristi kao signal za pomoć, što znači da brod mora biti spašen. U Morseovom kodu, ``SOS" je niz od tri točke, tri datuma, i još tri točke koje čine pravopis ``S-O-S".

Radio valovi

Sastoji se od tri em crtice, tri en crtice i još tri em crtice, "SOS" je često korišten na radio valovima. Budući da je međunarodni Morseov kod predstavljao S kao tri točke, a O kao tri crtice, izvorni signal za pomoć uskoro je postao poznat kao SOS. U Međunarodnom Morseu tri točke čine "S", a tri crtice čine "O", a ubrzo je postalo uobičajeno da se SOS neformalno naziva "S O S", s električnim svijetom 12 siječnja 1907, koji navodi da "brodovi Oni u nevolji koriste poseban SOS signal ponovljen u kratkim intervalima.

Zapravo, akronim SOS nije skraćenica i uopće ne znači ništa. Budući da se sastoji od tri slova, prirodno je pretpostaviti da je SOS kratica. Ništa od toga nije istina, ali jedno je sigurno: pojam SOS se koristi kao signal za pomoć i često ga koriste marinci, posebno oni koji prijavljuju hitne slučajeve s brodova, a temelji se na Morseovom kodu. Gledajući što Wikipedia ima za reći o podrijetlu SOS signala za pomoć, čini se da je prvi put formalno uveden 1905 godine u sklopu njemačkih radijskih propisa, a potom usvojen kao međunarodni standard ubrzo nakon 1906.

Spasi naše duše

Daljnji dokaz da SOS ne znači "Spasi naš brod" ili "Spasi naše duše" je činjenica da su SOS prvi put donijeli Nijemci 1905. SOS signal je međunarodno dogovoreni Morseov kodni signal koji je dizajniran tako da se lako pamti. Danas, SOS signal ostaje najjednostavniji i najbolji signal za korištenje kada je netko u nevolji. Na 2 radiotelegrafskoj konferenciji u Berlinu 1908 konačno je odlučeno da je SOS univerzalni signal opasnosti.

Marconi

3 listopada 1906 godine tvrtka Marconi i njemačke Telefunk organizacije shvatili su kako koristiti "SOS" signale. Kada je RMS Titanic potonuo 1912 godine, ljudi na brodu koji tone morali su generirati CQD i SOS signale. Marconijevi operatori na brodu SS Arapahoe prvi su poslali signal tek nakon što je brod udario u ledeni brijeg, sve dok drugi operator nije predložio da isprobaju i novi "SOS" signal.
Operator broda u nevolji zatim odgađa slanje SOS poruke kako bi radio operaterima izvan dužnosti dao vrijeme da dođu do svoje radijske sobe. Danas brod može signalizirati hitan slučaj pritiskom gumba, podizanjem telefona ili pozivom preko eter valova, ali SOS poruka vjerojatno će nastaviti djelovati kao rezervni hitni poziv. Izvorni signal za pomoć vjerojatno neće potpuno nestati dok ga netko koristi kao vizualni signal za pomoć u šljunku na pustinjskoj plaži.

Signal za pomoć

Klasični SOS signal za pomoć danas je prepoznat kao važeći signal za pomoć, pogotovo ako se vizualno šalje pomoću signalnog zrcala, ali budite uvjereni, ako nazovete SOS u Morseovom kodu ili ga govorite u mikrofon, svijet će i dalje znati da vam je potrebna pomoć. Signal je postao prilično poznat po tome što se SOS koristi kao neformalni termin za bilo koji poziv u pomoć ili obavijest o hitnom slučaju, kao što je u "Pošalji SOS Vijeću kako bi im rekao da ćemo morati zakazati hitan sastanak" Hitna poruka trebala biti isporučena što je prije moguće i iskoristi što manje energije, zbog čega je akronim SOS postao međunarodni standard. SOS je engleska riječ koja znači traženje pomoći, pogotovo kada je riječ o opasnosti.

Moderni sleng

U modernom slengu, SOS se koristi za dodavanje drame u situaciju koju smatrate negativnom, ili da zatražite pomoć sa nečim. U suvremenoj terminologiji, SOS je Morseov "proceduralni signal" ili "prosign" [3], koji se koristi kao znak početka poruke za prijenose koji zahtijevaju pomoć kada je neizbježan gubitak života ili katastrofalni gubitak imovine. Ovo intelektualno vlasništvo čini SOS signal uobičajenom metodom signalizacije, a ne samo u navigaciji.

Moderni SOS

Različiti moderni SOS pozivi zahtijevaju vizualne i slušne signale kao što su baklje, svjetla za hitne slučajeve, reflekcije zrcala, zviždaljke i zastave. Zbog jednostavnosti korištenja SOS, SOS signal se može dati s baterijskom svjetiljkom s tri kratka bljeska svjetla, nakon čega slijedi tri duža bljeska, a zatim opet tri kratka bljeska svjetla. SOS - tri točke koje slijede tri crtice, nakon čega slijedi tri točkice poslane kao jedna linija - postala je dogovorena poruka za hitnu poruku zbog jednostavnosti korištenja i činjenice da je malo vjerojatno da je poruka pogrešno protumačena .

Dokumentirano je da je Titanic prvi put koristio CDQ kako bi prijavio hitan slučaj, a kasnije, na prijedlog drugog radio operatera Harolda Bridea, prvi radio operater koristio je SOS.



Što znači Sos?